تاریخچه نماد اپل

تاریخچه نماد اپل : از نظر شما راز لوگوی ;اپل چه میتواند باشد؟ چرا برای نماد این شرکت ;سیب را در نظر گرفته اند؟ چرا این سیب گاز زده; است؟

در وواقع از بین هر ۱۰۰ایرانی که; اپل دارند، ۹۹نفر آن ها نمیدانند دلیل اصلی انتخاب این; لوگو چیست و تاریخچه ی آن از ابتدای تاسیس این شرکت; تابحال چه بوده. در این مقاله قصد داریم دلیل; اصلی انتخاب این لوگو و تاریخچه ی آن و همچنین نظرات; و داستان های مرتبط با این لوگو را بدانیم.; پس در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید.

تاریخچه نماد اپل    تاریخچه نماد اپل      تاریخچه نماد اپل      تاریخچه نماد اپل     تاریخچه نماد اپل     تاریخچه نماد اپل     تاریخچه نماد اپل   تاریخچه نماد اپل     تاریخچه نماد اپل   تاریخچه نماد اپل       تاریخچه نماد اپل     تاریخچه نماد اپل     تاریخچه نماد اپل 

اولین لوگوی اپل

همانطور که درمقاله های قبل گفته شد، ;“استیو جابز” و “واز” در قسمت پارکینگ منزلشان کارمشترکشان; را شروع کردند. طرح اولین لوگوی این شرکت زمانی الهام ;گرفته شد که استیو جابز در حال بازدید از یک مزرعه ی; سیب بود. در سال ۱۹۷۶در آستانه ی راه اندازی شرکت; اپل بود که، استیو جابز رژیم میوه خواری داشت و از یک مزرعه ی; سیب بازدید نمود. او با دیدن سیب و طرح; منحصر بفرد آن تصمیم گرفت نماد; سیب را برای لوگوی خود انتخاب کند. لذا اولین طرح را به ;فردی به نام رون وین سپرد و او اولین لوگوی ;اپل را طراحی کرد. این طرح نشان دهنده ی; “نیوتن” بود که همانطور که در عکس میبینید زیردرخت سیب نشسته ;است.

تاریخچه نماد اپل

تاریخچه نماد اپل

اما این طرح مدت زیادی دوام نیاورد; و جای خود را با طرح معروف سیب رنگین کمانی که; گاز زده شده است، تعویض نمود.

تاریخچه ی اولین لوگوی معروف اپل

استیو و واز از فردی به نام “راب جانوف” (Rob janoff) که; دیزاین خوانده بود، خواستار لوگوی جدیدی شدند. ;جانوف زمانی که اتود نهایی کار را زد نزد استیو ;رفت و استیو با دیدن طرح تنها لبخندی زد و سرش را تکان داد. ;همه چیز به همین سادگی تمام شد! ;این لوگو ;همان “سیب گاز زده” بود.

تاریخچه نماد اپل

تاریخچه نماد اپل

; که همین لوگو از زمان های گذشته تا به همین حالا، ;بعنوان لوگوی اپل شناخته شده; و الان یکی از معروف ترین لوگوهای; جهان است. بسیاری از افراد می خواهند; دلیل طراحی این لوگو ها را با داستان هایی; مرتبط سازند. برای مثال چند نمونه از این داستان ها; را در قسمت پایین مشاهده می کنید:

داستان اول: مرگ پدر دانش کامپیوتر (Alan Mathison Turing)

این فرد که بعنوان پدر علم کامپیوتر ;شناخته شده بود،  در سال ۱۹۵۲ بطور کاملا اتفاقی همجنس; گرایی اش کشف شد. در آن زمان همجنس گرایی در بریتانیا ;جرم بود وفرد بعنوان بیمار روانی شناخته میشد. در دادگاه از; او خواستند بین زندانی شدن و اختگی شیمیایی یکی را انتخاب نماید. ;که او گزینه ی دوم را انتخاب نمود. در ادامه ی این; جریانات همه ی تضمین های حفاظتی که الن تورینگ; داشت، لغو شد و از ادامه ی کاراو بر روی پروژه های; رمزنگاری شده ممانعت بعمل آمد. تزریق شیمیایی  ;تا یک سال ادامه پیدا کرد و عوارض جانبی بسیار زیادی را برای او برجای گذاشت. سرانجام در ۸ژوئن سال ۱۹۵۴ کارگر خانه شان جسد او را یافت. الن تورینگ در روز قبل; بر اثر سم سیانید جان باخته بود. ظاهرا این اتفاق بخاطر سیب; نیمه خورده ی سیانیدی که کنار تختش; افتاده بود، رخ داده بود. بر اساس کالبد شکافی علت ;مرگ او را مسمومیت با سم سیانور اعلام نمودند ;و پلیس علت مرگ او را خودکشی اعلام کرد.

تاریخچه نماد اپل

تاریخچه نماد اپل

حالا عده ی بسیاری از افراد بر این ;باورند که شرکت اپل بخاطر بزرگداشت و یادبود الن تورینگ ، ;این دانشمند بزرگ که با دانش خود توانست جامعه ;بشری را متحول نماید، لوگوی سیب گاز زده را انتخاب نموده است!

داستان دوم: ماجرای آدم و حوا

این داستان به اندازه ی کافی معروف ;هست و تقریبا همه ی انسان های روی زمین میدانند.

تاریخچه نماد اپل

تاریخچه نماد اپل

 

ولی باید بگوییم داستان آدم و حوا و میوه ی ;ممنوعه و نخستین گناه بشر در بهشت ;هم هیچ ارتباطی با دلیل انتخاب این لوگو ندارد

دلیل انتخاب سیب گاز زده از زبان طراح این لوگو

طراح لوگوی اپل یعنی راب جانف، ;خالق این سیب سحر آمیزروایت دیگری را برای انتخاب ;این لوگو گفته است. او دروب سایت رسمی خودش http://robjanoff.com ; گفته: دلیل انتخاب سیب گاز زده این است که ;اگر به شکل ظاهری سیب نگاه کنید ;، میبینید که بسیار شبیه; به میوه های گرد دیگر، از جمله گیلاس است. ;و امکان دارد با گیلاس اشتباه گرفته شود.; ولی حالا با رسم این سیب به شکل گاز زده،; کاملا مشخص می شود این میوه سیب; است نه گیلاس!

تاریخچه نماد اپل

تاریخچه نماد اپل

مسئله ی دیگری هم که وجود دارد ;این است که شما بادیدن ;یک سیب قرمز و زیبا اولین چیزی که به ذهنتان می رسد ;این است که یک گاز محکم از این میوه ی لذیذ ;و زیبا بگیرید.

نکته ی جالبی که وجود دارد; این است که بر خلاف تصوربسیاری; از افراد، خلق لوگوی اپل از اولین; روزی که راب جانف با مدیران اپل ملاقات داشت، ;تنها ۲هفته تا زمان رونمایی از طرح طول کشید.
تاریخچه نماد اپل

تاریخچه نماد اپل

همانطور که مشاهده می کنید دلیل گاز زده بودن ;این سیب تنها بخاطر مسائل گرافیکی است وما انسانها; بعضی از مسائل ساده را بسیار پیچیده فرض می کنیم; بطوریکه این دلیل ساده شاید به ذهن کمتر; کسی خطورکرده باشد.

تاریخچه نماد اپل

تاریخچه نماد اپل

تاریخچه نماد اپل

تاریخچه نماد اپل

این سیب گاز زده ی ;معروف اپل که حالا سوژه ی; طراحان پوستر شده و همچنین دلیل الهام گرفتن دیگران از این طرح ;وشوخی هایی که با این لوگو میکنند; و سو استفاده برخی از افراد که آنرا کپی و سوارجنس های; بنجل میکنند و … همه و همه ی اینها تنها بخاطر محبوبیت; و معروفیت این لوگو می باشد و همین ها; باعث شده این لوگو از سایر لوگو های معروف و جهانی مثل ;کوکاکولا و گوگل و .. شناخته تر شده باشد.

پس از گذشت چندید دهه،; این لوگو تنها در ساختار رنگ های خود تغییراتی داشته. ;وجود خط های رنگین کمانی در اولین ;لوگوی اپل به سه دلیل بود:

۱- میخواست محصولاتش برای کاربران جذاب تر به نظر برسد.

۲-  به منظور تاکید کردن روی این نکته; که اپل می تواند توانایی بالایی در نمایش دادن; عکس های رنگی داشته باشد.

۳- برای جذب کردن بچه های مدرسه ای ;به محصولات این شرکت. زیرا استیو جابز علاقه ی; زیادی به این کار داشت.

پس از مدتی این طرح هم دچار تغییراتی; در ظاهر خود (ازلحاظ رنگی) شد. و حالا بیشتر این لوگو در رنگ های مشکی، ;سفید و نقره ای نمایش داده می شود.

بعد از گذشت این همه سال هنوز هم جانوف; به این طرح خود بسیار افتخار می کند و دوست دارد این; طرح همینطوری که هست بماند.

تاریخچه نماد اپل

تاریخچه نماد اپل

تاریخچه نماد اپل    تاریخچه نماد اپل    تاریخچه نماد اپل    تاریخچه نماد اپل    تاریخچه نماد اپل    تاریخچه نماد اپل    تاریخچه نماد اپل    تاریخچه نماد اپل    تاریخچه نماد اپل    تاریخچه نماد اپل    تاریخچه نماد اپل    تاریخچه نماد اپل    تاریخچه نماد اپل   تاریخچه نماد اپل    تاریخچه نماد اپل     تاریخچه نماد اپل    تاریخچه نماد اپل   تاریخچه نماد اپل